İyiliğin zaferi İNSAN

Kamboçya ´ya kadar gelip de Apsara dans şovu izlemeden hiç dönülür mü?…

Siem Reap ´da son gecemi Apsara Dans şovuyla taçlandırdım. Şehrin farklı bölgelerinde pek çok yerde sunulan bu şovlardan bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Set menü bir akşam yemeği ve şova ödeyeceğiniz en yüksek rakam 25,- USD. Ben Pub Street diye anılan şehir merkezinde yer alan Temple Balcony ´de ücretsiz  Apsara Dans şovu izlemeyi tercih edenlerden oldum.

Yaklaşık 1 saat süren bu ilginç dans hakkında yaptığım araştırmalar sonucu öğrendim ki Apsara dansı, 1000 yıldan fazladır yaşayan geleneksel bir Kamboçya dansı. Apsara dansında, insanın yaradılışının; tanrılar (iyilik) ve şeytanların (kötülük) Süt Denizinde savaşması sonucu, Tanrıların bu savaşı kazanmasıyla meydana geldiğine inanılıyor. İnsan bu zaferin bir sembolü olarak doğmuş. Apsara dansçıları, tanrıçaların yeryüzündeki yansıması olarak kabul ediliyor. 1970li yıllarda, sanatçıların %90’ını katleden Kızıl Kımerler döneminde yok olmayla karşı karşıya kalan Kamboçya’nın bu geleneksel dansı, 1981 yılında açılan Phnom Penh Güzel Sanatlar Akademisi ve Apsara Sanat Derneği ile yeniden hayat bulmuş. Bu kraliyet dansını öğrenmek ve profesyonel dansçı olmak için her öğrenci 9 yıl boyunca sıkı bir eğitim sürecinden geçiyormuş. İlk başta doğru oturmayı öğrenmek ve eller ile parmakları doğru yerde tutmak gerekiyormuş. Apsara dansında bilekler esnek hareketlerle dansı süslediğinden, bilek ve parmak arasında kalan kısmı esnek hale getirmek oldukça zaman alıyormuş. Apsaraların ruhunu sahneye taşımak için uzun süre  eğitilen dansçılar; detaylı başlıklarla süslenmiş renkli kostümler giyinip, Pin Turba adı verilen vurmalı bir çalgı topluluğu eşliğinde, yavaş hareketlerle zarif bir dans gerçekleştiriyorlar.

Kamboçya ´ya kadar gitmeden bu şovu izlemek isterseniz aşağıdaki linki tıklayın derim:

https://www.youtube.com/watch?v=J5mQ3a-H9LA

Battambang yolu…

Siem Reap ´daki son gecemin ardından ertesi sabah otobüsle Battambang ´a hareket ettim. Seyahatim boyunca tüm otobüs biletlerimi aldığım gibi bu bileti de BookMeBus internet sitesi üzerinden aldım. Kamboçya ´da en güvenilir ve turistlerin en çok tercih ettiği Mekong Express ´in 18 koltuklu midibüslerinde 77 km.lik yolu 4 saatte sadece 7 USD ödeyerek gidiyorsunuz. Bozuk yollara hiç takılmayın; zira manzara o kadar etkileyici ki yeşilin tüm tonlarıyla gökyüzü kucaklaşarak size görsel bir şölen sunuyor. Gri betonlar arasında yaşayan tüm şehir insanları gibi ben de doğa ananın bu kusursuz güzelliğine kendimi o kadar kaptırmıştım ki…bir  an içimden bir ses “ güzellikler paylaştıkça çoğalır. Bu güzelliği paylaş “ dedi ve fotoğraf makinamı sırt çantamdan çıkartıp yol boyunca anları amatörce de olsa fotoğrafladım. Döndüğümde çektiğim fotoğraf ve videoları tanıdıklarımla paylaşırken sanki o insanlarla tekrar tabiatın içinde keşifteydik.

İçsel Yolculuk…

Siem Reap ´dan kalkıp Battambang ´a yolculuk yapmamın sebebi, içsel yolculuğa çıkma ihtiyacımdı. Zihnim o kadar yoğun ve yorgundu ki çok sevgili dostum ve ses terapistim Eren Akalın´ın tavsiyesini dinledim ve Vipassana ( S. N. Goenka ) eğitimi almaya karar verdim. Bu arada Eren, Ruh ve Madde Derneği’nin kurucularından Hazım Akalın ´ın kızı. Vipassana içsel bir yolculuk. Binlerce yıl önce Buda ´nın keşfettiği bir “Yaşama Sanatı” aslında. Başka bir deyişle kendi kendini gözlemleyerek, kendi kendine keşif yolculuğu.

Ciddiyet ve yoğun çalışma gerektiren bu 11 günlük eğitimin 10 günü boyunca konuşmak, yazmak, okumak, müzik dinlemek ve hatta diğer insanlarla göz teması kurmak dahi yasak. Battambang merkezden 18 km. uzaklıktaki Dhamma Latthika ´da kayıt işlemleri yapılırken size verilen bir kasaya telefon, cüzdan, fotoğraf makinası, defterler, kitaplar, kalemler kilitleniyor. İlk günün akşamı yapılan dersin sonunda “Noble Silence – Yüce Sessizlik” başlıyor ve o an itibariyle dış dünyadan tamamen elinizi ayağınızı çekiyorsunuz. Ertesi sabah itibariyle üç gün boyunca günde 11 saatlik meditasyonlarda zihni sadece burun deliklerine odaklayarak doğal nefesin giriş ve çıkışı takip ediliyor. Nefesini değiştirmeden, tamamen doğal nefesini takip ediyorsun. Dördüncü günde zihnin daha sakin ve odaklanmış bir hale geliyor. Sonraki 7 gün boyunca yine 11 saatlik meditasyonlarda bu sefer bedenini tependen ayak parmak uçlarına kadar sırasıyla tarıyor ve bedendeki hisleri gözlemleyerek, onlara tepki vermemeyi öğrenerek denge geliştiriyorsun. Son günde ise kurs boyunca geliştirdiğin saflığı bütün varlıklarla paylaşma ve herkes için barış, sevgi, şefkat ve iyi niyet meditasyonlarını öğrenerek bitiriyorsun. Bugünlerde tüm insanlığın tek ihtiyacı bu değil mi?

Bütün uygulama, aslında zihinsel bir çalışma. Bu çalışmadan hiç bir ücret alınmıyor. Konaklama, yeme-içme, eğitim vs…bir kuruş dahi ücret talep edilmiyor. Tüm giderleriniz sizden önce sizin gibi bu kursu almış ve Vipassana ´nın faydasını görmüş ve başkalarının da faydalanması için fırsat sağlamayı isteyenlerin bağışlarıyla karşılanıyor.

Dhamma Latthika ve Vipassana ( S. N.Goenka ) hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki siteleri inceleyebilirsiniz:

https://www.latthika.dhamma.org/

https://www.dhamma.org/tr/index

Yüksek hakikatlere götüren yol: Dhamma

Vipassana ´nın dünyanın farklı coğrafyalarında yapılmasına rağmen, ben şahsen Uzakdoğu ´da yapmayı tercih ettim. Siddharta Gautama, Buda, tüm acılardan arınarak aydınlanan, uyanan, idrak eden ilk insan, aydınlanma yolunda çıktığı içsel yolculuğunu bu topraklarda yapmış ve ben bu topraklarda Buda ruhunu daha derinden hissettim. Bir sonraki Vipassana yolculuğumu da yine bu topraklarda başka bir Dhamma ´da yapmak niyetiyle…

2 YORUMLAR

 1. Aşkım hn
  İnternetten Seyahat yazılarını sık sık okuyan biri olarak
  Sizin yazılarınız özellikle ilgimi çekti. Anlatış şekliniz ve aralarda verdiğiniz bilgiler çok faydalı.gittiğimiz yerin ruhunu okuyana hissettiriyorsunuz. Umarım sizi okumaya devam ederiz

  • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim Gülesin Hanım.
   Ben yazmaya devam edeceğim; sizlerin okumanızı ve her türlü yorumunuzu da bekliyorum.
   Sevgiler:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here