Yönetmen Niki Caro
Yazarlar Niki Caro,
Witi Ihimaera (Kitap)
IMDB Puanı 7,6/10  (34,721)
 Oyuncular Keisha Castle-Hughes Keisha Castle-Hughes … Paikea
 Rawiri Paratene Rawiri Paratene … Koro
Vicky Haughton Vicky Haughton … Nanny Flowers
Cliff Curtis Cliff Curtis … Porourangi

 Özgürlük çağrısı ve bilinç değişimi üzerine muhteşem bir film

 

Gerçek bir olaya dayandırılan Whale Rider, gelenekler arasında sıkışmış bir kültürde, genç bir kızın köklenmiş gelenekleri yıkarak yeni bilinci bir dünyaya indirmesinin hikayesi.

Filmin konuşu şöyle; Kabile şefi Koronun, biri kız, biri erkek ikiz torunları olur. Çocuklardan erkek  olan doğumdan hemen sonra ölür. Babası Porourangi bu ölümün acısına dayanamaz ve köyü terk eder. Koro torununu (Pai) çok sevmekle beraber, kız olduğu için geleceğin lideri olarak görmek istemez ve kabilesindeki insanlara, oğullarını kendisine getirmesi ve yeni liderlerini bu çocukların içinden seçeceğine dair bir çağrı yapar.

Sevgi, aşk ve inanç üzerine kurulu bu film, saf bir sevginin ve bir toplumun frekansını nasıl yükseltebildiğine güzel bir örnektir. Aynı zamanda bilinç düzeyi en yüksek varlıklardan olan balinaların insanlıkla nasıl bir iletişim içinde olduklarını görmek açısından da etkileyicidir.

Gözyaşlarımı tutamadığım ve defalarca izlediğim bu filmi sizlerinde çok seveceğini umuyorum.

Keyifli seyirler dilerim

Volkan Ulusan

 

 

Not: Linkini yayınladığımız filmlerin telif hakları ile ilgili bir bilgimiz yok. Bu filmin burada bulunmaması gerektiğini düşünüyorsanız linki kaldırmamız için lütfen mesaj atınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here