Tırnak yeme alışkanlığı “beden odaklı tekrarlayan davranışlar” diye tanımlanan saç koparma, parmak emme, diş gıcırdatma gibi strese bağlı alışkanlıkların başında geliyor.

İstatistiki olarak bakıldığında ergenlik dönemine geçişte başladığı söylense de günümüz koşullarında çok daha küçük yaş çocuklarında da sıklıkla görülmeye başlandı. Bu artışın sebeplerinin başında yüksek beklentinin çocuklar üzerinde yarattığı baskı, annenin çalışmaya başlaması, bakıcı değişiklikleri, yeni kardeş gelmesi, yuvaya başlama gibi çocuğun güvende olma hissinin sarsıldığı durumlar geliyor.

Çocuk kendini güvende hissetmek ve yaşadığı bu gerilimi hafifletmek için tırnak yemeye başlıyor. Bir süre sonra kendini o an için rahatlatan bu davranış ebeveyn ya da çevrenin dikkatini çekiyor, “Tırnağını yeme” uyarıları çocukta ekstra bir gerginlik oluşturuyor ve kısır döngü başlıyor. Burada artık ikincil psikolojik sorunlar baş gösteriyor. Çocuk kendinin yanlış bir şey yaptığını anlıyor ve kendini kötü bir çocuk olarak algılıyor, tırnak yeme isteğiyle baş edemediğinden de suçluluk hissine kapılıyor.

Yetişkinlerde de durum çok farklı değil. Her türlü gerginlik, yüksek sorumluluk hissi, yetişememe, yeterli hissetmeme, öfke gibi duygular kişinin bu duyguları içinde tutmasıyla tırnak yeme şeklinde bir dışavurum oluşturabiliyor.

Bir süre sonra yenen tırnakların görüntüsünü saklamaya çalışmak, bu durumdan utanmak gibi ek gerginlikler de oluşuyor.

Kısacası bir tırnak yeme durumu varsa orada çocuk olsun yetişkin olsun mutlaka bir duygusal gerginlik söz konusudur ve profesyonel yardım gereklidir.

Denenen ve işe yaramayan pratik yöntemlerin bir çoğu kişide umutsuzluk ve inançsızlık oluşturabilmektedir.

Tırnak yemeyi ortadan kaldıracak pratik yöntemler (parmakları bağlama, acı oje sürme vb.) denemek yerine bu durumun bir işaret olduğunu algılayıp duygusal gerginliğin boşaltılması yoluna gidilmelidir. Örneğin arabanızın benzini bitmek üzere ve benzin ışığı yandı. Bu durumda uyarı ışığının üzerine görmeyelim diye bir bant yapıştırmıyoruz. Bunun bir uyarı olduğunu algılıyor ve benzin alıyoruz. İşte aynı şekilde tırnak yemek de bu örnekteki yanan benzin ışığı yani bir uyarıdır. Yapılması gereken de esas ihtiyaç olan duygusal gerginliğin boşaltılmasıdır. Bu, klasik psikolojik tedavi ile olabileceği gibi daha hızlı sonuç alınabilecek psikolojik kökenli metotlardan biri ile de yapılabilir. Bu yollardan biri Türkçeye Duygusal Özgürleşme Tekniği olarak geçen EFT (Emotional Freedom Techniques)’dir.

Bu teknikle vücuttaki gerilim boşaltılır ve sonucunda tırnak yeme davranışı ortadan kalkar.

Belli bir yaşın üzerinde herkesin kolaylıkla öğrenip uygulayabileceği bir teknik olmasının yanı sıra daha hızlı sonuçlar almak için bir EFT terapisti ile de çalışılabilir.

Duygusal gerginlik çözülmeden kullanılacak her türlü yöntem belki tırnak yemeyi ortadan kaldıracak ama bir süre sonra bu gerginlik başka bir yerden patlak verecektir. Bu sebeple tamamen bağımlılığa dönüşmeden bir an önce tedavi yoluna gidilmelidir.

 

Önemli Bilgilendirme: Bu sitede yayınlanan yazılar tıbbi bir çalışmanın alternatifi olmadığı gibi herhangi bir tedavi amacı da içermez. Herhangi bir takıntı veya hastalıktan şikayetçiyseniz uzman doktorlara başvurmanızı tavsiye ederiz.

Tırnak Yemek Tırnak Yemek Tırnak Yemek Tırnak Yemek Tırnak Yemek Tırnak Yemek 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here