Yazıyı baştan sona kadar okuma zahmetinden sizi kurtarayım. Bu sorunun cevabı EVET.

Nereden mi biliyorum? Çünkü ben bu şekilde sağlığıma kavuştum.

Panik Atak beni yaşadığım büyük bir kayıp sonrası yakalamıştı. Çok sevdiğim kuzenimin vefatının ardından bir çok duygusal çalkantı geçirmiş ve sonrasında birden bire ne olduğunu tam da anlayamadığım bir “şey” yaşamıştım. Müthiş bir bunaltı hissi aniden bedenimi sarmış ve bulunduğum ortamdan kendimi zor dışarı atmıştım. Aklımdan geçen düşünce “ölüyorum”du.

Her PA’lı gibi ben de ilk olarak fiziksel bir problemim olduğunu düşündüm. Ve hemen bir dizi detaylı tetkik yaptırdım. Ancak çıkan sonuçlar fiziksel olarak tamamen sağlıklı olduğumu söylüyordu. Buna inanmak oldukça güçtü zira ben ne yaşadığımı biliyordum.

Ataklar üstüste gelmeye başlayınca bu kez de sebepsiz yere yaşadığım bu çıldırma halini uygunsuz ortamlarda yaşayabileceğim endişesi baş gösterdi ve bu endişe beni hayatımı daha dar bir alanda yaşamaya yöneltti. Kısa bir süre sonra yalnız başıma sokağa çıkamaz, evde kalamaz hale geldim. Hatta sadece yalnız olmamam da yetmiyordu yanımda sadece yakınımda olan bir kaç kişiden biri olduğunda rahat hissediyordum.

Bu şekilde dört koca yıl geçirdim. Psikolojik ve psikiatrik tedaviler gördüm, bunlar ataklarımın azalmasına yardımcı oldu ancak beni kısıtlanmış bu hayattan çıkartamadı.

Günlük hayatımı çok zorlayıcı bir şekilde sekteye uğratan bu hal içinde yaşarken önüme çıkan her yöntemi denemeye başladım. Aynı anda o kadar çok yöntem kullanıyordum ki o sıralarda bir gün iyileşeceğim ve beni ne iyileştirdi emin olamayacağım diye düşünüyordum. Nihayetinde EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği), Farkındalık Terapisi ve güvendeyim hissimi güçlendiren egzersizler başta olmak üzere yaptığım bu çalışmalarla iyileşmeyi başardım.

Bu yaşadığım süreç beni sadece eski sağlığıma kavuşturmakla kalmadı, aynı zamanda kendisiyle barışık, hayattan keyif alan ve baş etme gücünü her hücresinde hisseden yeni bir BEN’e ulaşmamı sağladı.

 

Sevgiyle kalın.

Elvan Sümer

 

Önemli Bilgilendirme: Bu sitede yayınlanan yazılar tıbbi bir çalışmanın alternatifi olmadığı gibi herhangi bir tedavi amacı da içermez. Herhangi bir hastalıktan şikayetçiyseniz uzman doktorlara başvurmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here