Bana en sık sorulan sorulardan biri şu; “Nefes çalışmak gerçekten işe yarıyor mu?
Cevabı ise biraz karışık; daha doğrusu çalışmadan ne beklediğinize bağlı…

Eğer beklentiniz piyango’da büyük ikramiyenin size çıkması veya  ise beklentinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Ama eğer hastalığınızdan kurtulmak, iş yerinde başarılı olmak, toplum önünde rahat konuşmak, iş görüşmenizin başarılı geçmesi gibi bir beklentiniz varsa cevap ‘EVET’ işe yarar!

Nasıl mı?

Bakın şöyle; Nefes alma biçimimiz bedenimizde duygu durumumuzu belirleyen OTONOM SİNİR SİSTEMİMİZİ yönetir. Doğru nefes almak kaygı / depresyon gibi psikolojimizi olumsuz etkileyen duyguları yenmemize yardımcı olur. Doğru nefes alan kişi genel olarak sakin olur ve beklenmedik olaylar karşısında bile sakinliğini koruyabilir.  Sakin kişi hata yapmaz ve genel olarak daha başarılı olur. Sakin kişinin bağışıklık sistemi kaygılı kişilerden daha yüksektir, kolay kolay hastalanmaz veya hastalıkları daha kolay atlatabilir. Doğru nefes almak sağlıklı ve stressiz bir yaşamın anahtarlarından biridir.

Her yazımda tekrar tekrar belirtiyorum burada da belirtmeden geçmeyeyim istedim; kiminle çalışıyor olursanız olun, lütfen çalışmalar sırasında kendinizi fazla zorlamayın! Hızlı hızlı nefes alıp vermek sizi sakinleştirmek yerine daha yoğun bir duygu durumuna sokabilir…

Sağlıklı günler dilerim… 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here