Nedir ve  Nerede Saklıdır Sizce Yüzyıllardır Sorulan Bu Sorunun Cevabı ?

Hayatın Anlamını nasıl aramalıyız? Bir Derviş mi olmak lazım? Yoksa bir seyyah olup diyar diyar mı gezmeliyiz? Yoksa Sevdiğinin gözlerine bakmak yeter mi anlamı bulmak için? Sizce nedir Hayatın Anlamı ? İşte bu sorunun cevabını tek arayan biz değiliz. Çok eskilerden günümüze gelen bu hikayedeki adam da Hayatın anlamını sormuş kendine.

“Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı… Bulduğu hiçbir yanıt ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş.. Ama aldığı yanıtlar da ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir yanıtı olmalı diyormuş.. Ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş.. Köy, kasaba, ülke dolaşmış, bu arada zaman da durmuyor tabii ki …

Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona
-Şu karşı ki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar istersen ona git belki o sana aradığın yanıtı verebilir, demişler.

Çok zorlu bir yolculuk sonunda Bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş .. Bilge “sana bunun yanıtını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor” demiş . Adam kabul etmiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.
– Şimdi çık ve bahçede bir tur at, tekrar buraya gel … Yalnız dikkat et, kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damla eksilirse kaybedersin..
Adam, gözü çay kaşığında, bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış evet demiş “kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?”

Adam şaşkın…
– Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki …
– Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun, kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş Bilge…
Adam tekrar bahçeye çıkmış, gördüğü  güzelliklerle büyülenmiş, muhteşem bir bahçedeymiş çünkü … Geri geldiğinde bilge adama “bahçe nasıldı” diye sormuş … Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış. Bilge gülümsemiş “ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş:

Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider, sen farkına varmazsın… Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın, akıp giden zamanın anlam kazanır …

Hayatının anlamı senin bakışlarında gizli.”

Evet arkadaşlar Hayatın Anlamı sadece bizde gizli . Her gününüz Anlamlı ve Hayat dolu olsun.

Sevgiyle

F.Ebru Tok

Facebook sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz

Uzmanlarımızın özel seansları ,  eğitimleri ve workshop ları için 05327282066 yı arayabilirsiniz

Yazı içindeki hikaye hürriyet/ruha iyi gelen hikayeler den alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here