Bu hafta sonu sohbet ettiğim tatlı genç hanım yoga eğitmeni olduğumu öğrenince “Aaa bende yogayı çok merak ediyorum, ama bir türlü kısmet olmadı” dedi.

Her şey hep bu kısmet olmadı, fırsat olmadı, zamanım yoktu, denk gelmedi yüzünden 🙂

Arzu edip gerçekleştirmediğimiz büyüklü küçüklü ne çok isteklerimiz var oysa ki. Özellikle de bizzat kendimiz için olanlara hiç sıra gelmiyor nedense. Gerçekten istiyor ve keşke diyor musunuz? Hadi o zaman, bugün yoga örneği üzerinden bir adım atıp aksiyona geçelim o halde.

1. Adım

Öncelikle iş yerine veya evinize yakın bir yoga stüdyosu araştırın. Yakın olması yol, trafik, zaman gibi hesapları ortadan kaldırır. Ya da merkezi ve ulaşımı kolay olsun. Ev, okul, iş çıkışı yorgunluk sebebi veya sıradaki diğer işleri düşünerek gitmeyi üşenmeyeceğiniz bir lokasyon seçin. Yeri, veya birkaç yer de olabilir tabii, belirledikten sonra vaktiniz varsa oraya giderek görün. Gidemiyorsanız web sayfasını inceleyin. Telefon açıp görüşün. En uygun olduğunuz, kendiniz için zaman ayırabileceğiniz gün ve saatleri tespit edin. Stüdyoların haftalık programlarında sizin de katılabileceğiniz uygun bir ders vardır. Birçok stüdyoda ücretsiz tanıtım dersleri, bir aylık uygun tanışma paketleri oluyor. Sorun ve değerlendirin. Birinci adım tamam, tebrikler!

2. Adım

Kendinizi ilk derse götürün!

Stüdyodaki ilk ders için bir tayt, bir tişört yeterli. Mat, blok, kemer, minder gibi malzemeler stüdyolarda mevcut. Daha önce yoga deneyiminiz yoksa başlangıç seviyesi temel yogayı tercih edin. Kendinizi dersin akışına bırakın. Sorularınız varsa, ders sonrası eğitmeniniz size yardımcı olacaktır.

İkinci adım bu kadar… kendinize öncelik verdiğiniz ve bir arzunuzu gerçekleştirdiğiniz için kendinizi takdir edin.

3. Adım

Hoşunuza gitti ve keyif aldıysanız, süper, size iyi gelen sıklıkta derslere devam edin. Yoga yapmanın etkileri ve faydalarını araştırmanızı öneririm. Farklı eğitmen ve seviyenize uygun diğer yoga türlerini merak edip deneyebilirsiniz. Düzenli devam etmek için size en uygun olan, en iyi hissettireni seçin.

Geliştirmek için:

Evde günlük pratiklere başlayabilirsiniz. Öncelikle uygun bir mat edinmenizde fayda var, diğer malzemeleri daha sonra edinebilirsiniz. Günde en az 5 dakika ile başlayarak, derslerde öğrendiğiniz birkaç temel poz ve nefes tekniklerini uygulayıp derin gevşeme ile tamamlayabilirsiniz pratiğinizi. Günlük ortalama 15-20 dakika iyi olur.

Alternatif öneriler:

Şimdilik bütçem uygun değil diyorsanız, yeni başlayanlar için DVD gibi çeşitli yayınlardan faydalanabilirsiniz. Cemreler düştü, ilkbahar geliyor, yakında Caddebostan sahil ve Maçka parkında

yoga yapan gruplara rastlayabilirsiniz. Ücretsiz veya gönlünüzden geçen bağış karşılığında onlara katılabilirsiniz, memnun olacaklardır. Yanınızda malzeme olmayabilir, çıplak ayak çim üzerinde bir deneyime izin verin, belki keyif alırsınız.

Arzularınızı daha fazla ertelemeyin, gerçekleştirmek için adım atın. ŞİMDİ, şu an bir arzumuza daha yaklaşmak için en uygun zaman, hadi J

Sevgiler,

Suzan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here