Davranışlar tutumları, tutumlar davranışları belirler.
Özgür Bolat’ın “ Beni Ödülle Cezalandırma “ kitabında çok güzel bir araştırma bilgisi vardır. Princeton Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada deneklere kendilerine elektrik şoku verilmesi konulu bir çalışmaya katılıp katılmayacakları sorulur. Bir kısmı kabul eder, bir kısmı kabul etmez. Kabul edenlerin büyük çoğunluğu kendilerine daha önce verilen ankette cesur musunuz sorusuna evet diyenlerdendir, hayır diyenlerin hiç birine anket yapılmamıştır. Bir kişi bir tutum geliştirdiği zaman, o tutuma uygun davranış sergiler. Başka bir çalışmada ise bir mahalle sakinlerini A ve B grubu olarak ikiye ayırırlar ve bahçelerine Dikkatli Araba Kullanın diye büyük bir pankart konulup konulamayacağını sorarlar. A grubundan %76’sı evet derken B grubundan sadece %17 evet çıkar. Aradaki farkın sebebi ise A grubuna bir hafta önce Dikkatli Sürücü Olun yazılı bir ilan dağıtılması ve A grubunun bu ilanlardan almış olmasıdır. Sonuç olarak ben dikkatli bir sürücüyüm davranışı ile pankartın koyulmasına evet demesi arasında Davranış-Tutum ilişkisinin olduğu görülür.
Bu kadar kanıtlanmış çalışmalar varken, bizlerin nerede durduğumuz ve kendimize neler söylediğimiz ne kadar önemli değil mi? İşte senenin ilk tutulması olan ve anlam olarak çok pozitif ve olumlu anlamlar içeren Balık burcundaki Güneş tutulmasında, biz neyi seçeceğiz ve nasıl devam edeceğiz? Saros döngüleri içinde 19 Güney’e denk gelen bu tutulma bize keyifli sürprizler, ani mutluluklar, şanslı kazanımlar getirecek. Kişinin hayatına pozitif bir değişiklik katacak.
Peki biz bu olumlu duruma ne kadar hazırız, hangi tutum ile yaklaşıyoruz, kendimize neler söylüyoruz, nasıl motive ediyoruz, etrafımızda olan biten güzelliklerin ne kadar farkındayız? Yoksa kulağımızda geçmişten gelen olumsuz yargılar, yapamazsın diyen sesler, olmadı diyen yankılar mı var ? Bunlar bizi hangi davranışlara yöneltiyorlar ? İşte şimdi geçmişi bırakıp, yepyeni bir tutuma geçme zamanı. Tabii eğer farkındaysak ve karar verebiliyorsak…. Tutulmanın Neptün’ün baskın etkisi altında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ve buna diğer gergin hareketleri de eklediğimizde, dualitemizi nasıl kabul edeceğimize ve bunu nasıl yaşayacağımıza biz şekil vereceğiz. / karar vereceğiz.
Tutulmalar, hayatımızla ilgili yön değiştirme zamanlarıdır. Bu tutulmanın Güneş Ay düğümünde meydana gelmesi bize aynı zamanda hayatımızda bırakılması gereken konuların gitmesine izin vermek ve bitmesi gereken konuları sonlandırmak yönündedir. Hayatın içinde zamanla birçok şeyi tutarız ve bir süre sonra onlara tutunmaya başlarız. Tutmak ve tutunmak arasındaki en önemli fark ise tuttuğumuz şeyi istediğimiz zaman bırakabilirken, tutunduklarımızı bırakmak konusunda önce fark etmemiz ve sonra kabul ederek izin vermemiz gereklidir. Evrenin muhteşem akışı içinde, böyle zamanlar bize tutunduklarımızı görme ve bırakma konusunda destek verir. Bırakabilelim ki arkasından gelen hediyeleri alalım.
Bu dönem bedenimizi, ruhumuzu, ve zihnimizi her türlü olumsuz etkiden, toksinden temizleme ve şifalanma zamanı. Balık burcunun şifacı gücünden faydalanmaya izin verelim. Hem bizim, hem de yaşadığımız çevrenin buna çok ihtiyacı var.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here